Sen stanowi jedną z największych zagadek ludzkiego ciała. Dziwne zjawisko, które codziennie paraliżuje nas na kilka godzin, podczas którego nie mamy wpływu na to, co się dzieje i niejednokrotnie jesteśmy świadkami przedziwnych sennych marzeń. Niemniej jednak, pomijając przedziwną naturę tego zjawiska, musimy docenić, jak ważną rolę odgrywa dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Już po kilkunastu godzinach od przebudzenia zaczynamy czuć skutku uboczne towarzyszące senności, które pogłębiają się później w tempie wykładniczym. Opadające powieki, brak skupienia, otępiałe zmysły - to dopiero początek tego, co nas czeka, kiedy zdecydujemy się za bardzo odłożyć pójście do łóżka. Dziś powiemy sobie więcej na temat tego zjawiska i wytłumaczymy, dlaczego tak ważne jest poprawne wysypianie się.

Dlaczego musimy spać?

melatonina w tabletkach

Zacznijmy od zadania sobie tego podstawowego pytania. Jak wiadomo każdy z nas, statystycznie przesypia ok. ⅓ życia. Jest to tak ogromna ilość czasu, że ciężko jest w to uwierzyć. Jest to jednak potrzebne, gdyż sen wpływa na wiele aspektów naszego funkcjonowania. Jego podstawową funkcją jest oczywiście regeneracja, mająca na celu przywrócenie ciała do optymalnej kondycji po dniu pełnym wysiłku, zmagań i stresu. Stąd też niewyspane osoby bywają marudne i w skrajnych wypadkach agresywne. Do tego dochodzi relaksacja i przyswajanie informacji. Dzieje się tak, ponieważ nasz mózg podczas snu jest nadal bardzo aktywny, tworząc nowe połączenia pomiędzy neuronami, tak aby utrwalić zdobytą w trakcie dnia wiedzę.

Skutki niewyspania

Skoro już wiemy, co daje nam sen, powiedzmy sobie nieco o skutkach jego niedomiaru. Zaczyna się niewinnie od zwiększenia częstotliwości ziewania. Po kilku kolejnych dziedzinach, naszego powieki stają się coraz cięższe i cięższe a ciało zalewa uczucie senności. Stan ten się pogłębia i w krotce jedyne, o czym myślimy to łóżko i sen. Brak siły, klejące powieki i uciekająca koncentracja to jeszcze nic groźnego. Po dłuższym okresie czasu (kilka dni) nasze ciało zaczyna poważnie sygnalizować nieprawidłowości w ilości snu. Zaczynamy mieć omamy słuchowe i halucynacje i w każdej chwili możemy stracić przytomność. W końcu dochodzi do sytuacji, w której możemy stracić przytomność.

Kłopoty z zaśnięciem

Jednym z najpopularniejszych zaburzeń snu są kłopoty z zaśnięciem. Nie ważne, o której byśmy nie położyli się do łóżka, zawsze coś będzie nas od snu odciągnęło sprawiając, że upragniony sen odwleka się i odwleka. Najprawdopodobniej nasze kłopoty z zaśnięciem powodowane są przez jeden z dobrze znanych błędów w cyklu dobowym:

  • nieregularne godziny wstawania i zasypiania
  • objadanie się na noc
  • drzemki w trakcie dnia
  • niekomfortowe warunki snu