baofengKrótkofalarstwo jest dla niektórych sposobem spędzania wolnego czasu. Istnieje grupa aktywnych rozmówców i  grupa krótkofalowców, którzy tylko nasłuchują. Baofeng produkuje różnego rodzaju krótkofalówki. Produkty tej formy cechują się bardzo wysoką jakością. Niektóre z tych urządzeń znajdują zastosowanie w samochodach.

 

Nawiązanie łączności może odbyć się na różnych falach. Wyróżniamy fale długie, średnie, krótkie, ultrakrótkie jak i mikrofale. Na falach ultrakrótkich pracuje wiele urządzeń znajdujących się w samochodach. Istnieje wiele emisji, na których mogą pracować krótkofalowcy. Na SSB i FM można wykonać komunikacje foniczną. Na CW odbywa się komunikacja telegraficzna. Za pomocą DRM możemy odbyć transmisję cyfrową.

 

Taka komunikacja jest bardzo przydatna w przypadku klęsk żywiołowych. Aby zostać krótkofalowcem możemy udać się do klubu lub oddziału PZK. Ludzie się tam znajdujący pomogą nam zapoznać się z tą dziedziną wiedzy. Za pomocą ilości krótkofalowców określa się poziom rozwoju technologii komunikacyjnej danego kraju. Na liście DXX znajduje się trzysta krajów.

 

Połączenie z pierwszą setką następuje dość prosto. Ponieważ w tych krajach jest bardzo dużo krótkofalowców. Rozmówce możemy znaleźć poprzez ogólne wywołanie.