Niemal trzy dekady temu na naszym rynku znajdowała się tylko jedna firma, która oferowała dostarczanie przesyłek, czyli nasza państwowa poczta. Z czasem jednak zaczęło przybywać firm kurierskich , które szybko zaczęły konkurować z niedawnym monopolistą.

Początkowo usługi kurierskie były traktowane jako biznesowe i trzeba przyznać, że nie były to tanie przesyłki. Zadaniem kuriera było pilne dostarczenie dokumentów, paczki lub innej przesyłki. Za taką usługę klient potrafił zapłacić na prawdę słono, a stawkę podbijał czas i miejsce dostarczenia. Dlatego też tego typu branża była traktowana z początku jako związana bardziej ze światem biznesu, niż codziennymi zakupami. Jednak rozwój handlu internetowego sprawił, że usługi kurierskie zaczęły tanieć, a poszczególny firmy zdobywać krok po kroku coraz więcej klientów. W efekcie, aby pozostać konkurencyjnym, firma musiała oferować tanie przesyłki, tanie paczki, ale także poszerzać swoją ofertę o np. wysyłkę palet, czy mebli (a więc przedmiotów o dużym gabarycie). Szczególnie gorącym okresem w życiu każdego kuriera są okolice świąt, kiedy to masa ludzi wykonuje zamówienia w sklepach internetowych i na portalach aukcyjnych. Skala zamówień jest ogromna, co widać po czasie doręczania tanich przesyłek.

Przesyłki ekspresowe, które są realizowane natychmiast są dostarczane przez specjalnych kurierów. (np. http://tuwysylam.pl/) Zamiast auta dysponują rowerem, lub motorem i są często nazywani gońcami. Rower lub motor znacznie zwiększa mobilność kuriera, pozwala omijać korki, wjeżdżać w miejsca niedostępne dla dużych samochodów. Tacy kurierzy (o ile posiadają specjalne pojemniki) są często wykorzystywani do przewozów medycznych (krwi, leków i innych rzeczy, które wymagają natychmiastowego transportu w określone miejsce), dostarczają także ważne dokumenty biznesowe. W przypadku bardzo pilnych doręczeń zleceniodawca musi jednak liczyć się z dużo wyższą ceną, jednak w niektórych sytuacjach jest to jedyne rozwiązanie szybkiego dostarczenia przesyłki.