Formowanie wtryskowe jest niezwykle popularną metodą nadawania kształtu tworzywom sztucznym. Mimo, że technika ta jest znana od dawna, w wielu zakładach produkcyjnych wciąż jest podstawą działania. Zobaczmy zatem jak proces ten wygląda od strony technologicznej.

 

Formowanie wtryskowe pozwala na wytworzenie najróżniejszych elementów z tworzyw sztucznych. Dzięki tej technice można uzyskać m.in. pojemniki plastikowe, beczki, plastikowe narzędzia ogrodnicze, jak np. konewki i wiele innych.

 

Proces rozpoczyna się od podgrzania plastikowego granulatu do temperatury, która doprowadzi do jego roztopienia. Uzyskana masa jest wtryskiwana do formy, w której ulega zastygnięciu. Etapy wtrysku można podzielić na: - ogrzewanie i upłynnianie tworzywa - wtrysk właściwy - stygnięcie - opróżnianie formy - zamknięcie formy - oczyszczanie produktu finalnego z nadlewów.

 

Ze względu na zastosowaną technikę można rozróżnić: wtrysk sekwencyjny, wielokomponentowy, wtrysk z dopasowaniem, wtrysk z rozdmuchiwaniem oraz reaktywne formowanie wtryskowe.

 

epackman.pl