Jeżeli zależy Ci na lepszej jakości, bardziej płynnych i stabilnych ujęciach, nieodzownym elementem Twojego filmowego wyposażenia powinien być profesjonalny statyw do kamery. W sklepach z elektroniką znajdziesz całe mnóstwo statywów o zróżnicowanej konstrukcji, wykonanych z różnych materiałów. Jeśli chcesz, by był to sprzęt prawdziwie profesjonalny, ale nie chcesz, by jego zakup zupełnie Cię zrujnował, zwróć uwagę na kilka podstawowych parametrów technicznych.

Jaka waga statywu?

Zasadniczo można przyjąć, że im cięższy statyw do kamery, tym jest to sprzęt bardziej stabilny w użyciu. W praktyce jednak nie ma co przesadzać z wagę tego typu wyposażenia. Ostatecznie chodzi o to, by statyw był zarówno stabilny, jak i niezbyt ciężki – będziesz musiał go nosić i jego zbyt duża waga może stać się Twoim prawdziwym utrapieniem. Waga statywu powinna być dostosowana do ciężaru kamery lub lustrzanki, z której korzystasz podczas nagrywania filmów lub wykonywania fotografii. Rozsądnym kompromisem pomiędzy ciężarem a oferowaną stabilnością, będzie zakup statywu do kamery o wadze nie większej niż 2kg, ale nie mniejszej niż 1kg.

statyw do kameryKonstrukcja statywu

Najważniejszym elementem konstrukcji każdego statywu do kamery są jego nogi. Większość tego typu urządzeń ma budowę teleskopową – nogi wsuwają i wysuwają się z szerszego korpusu. Dzięki temu statyw zajmuje mało miejsca podczas transportu, a jego rozłożenie i ustawienie w wybranym miejscu nie zajmuje wiele czasu. Warto szukać konstrukcji wyposażonej w szerokie, masywne nogi z indywidualną regulacją długości ich wysunięcia. Dzięki blokadzie ustawienia każdej z nóg statywu sprzęt tego typu sprawdzi się w każdym terenie. Można postawić go na stoku, na nierównych skałach czy na piaszczystej wydmie. Ruchoma konstrukcja nóg z indywidualnym systemem blokady każdej z nich to podstawowa funkcja, jakiej należy oczekiwać od każdego modelu profesjonalnego sprzętu.

Głowica

To najważniejszy element całej konstrukcji. Statyw do kamery będzie o tyle przydatnym urządzeniem podczas filmowania, o ile jego głowica pozwoli na wykonywanie płynny ruchów kamerą/lustrzanką w pionie i poziomie. Dzięki zastosowaniu dobrej jakości głowicy płynność Twoich filmów znacząco wzrośnie. Materiały filmowe będą miały lepszą jakość i zwyczajnie lepiej będzie się je oglądać. W sklepach z elektroniką znajdziesz statywy sprzedawane razem z głowicami i sprzęt sprzedawany oddzielnie. Jeśli nie masz większego doświadczenia w wyborze głowicy do filmowania, skorzystaj z doświadczenia producentów i zamów statyw razem z głowicą.