Każdy kierowca doskonale wie, że sercem niemal każdej maszyny jest silnik. Silnik przetwarza energię w ruch. Za dłuższą żywotność silnika odpowiada substancja smarująca oraz poślizgowa dla wnętrza silnika. W dzisiejszych czasach silniki są bardzo zaawansowane technologicznie. Składają się z dużej ilości elementów, które wrażliwe są na najdrobniejsze uszkodzenia. W związku z tym należy precyzyjnie dobierać oleje samochodowe.



Przedmiotowa substancja ma na celu zredukowanie tarcia w jednostce napędowej, schładzanie elementów silnika, uszczelnianie miejsca między tłokiem, pierścieniami a tuleją cylindrową. Ponadto oleje samochodowe usuwają szkodliwe zanieczyszczenia, chronią przed korozją oraz zmniejszają ilość drgań podczas pracy.



Oleje samochodowe klasyfikuje się według wielu różnych klas. Najpowszechniejsza klasyfikacja odnosi się do jego jakości oraz lepkości.
Wśród różnych rodzajów olejów samochodowych wyróżnia się głównie: mineralne, półsyntetyczne oraz syntetyczne. Przy czym każdy z przedmiotowych olei posiada inne właściwości. Największą lepkość posiadają oleje mineralne, średnią lepkość mają oleje półsyntetyczne, a oleje syntetyczne posiadają największą ilość dodatków i jednocześnie tworzą najcieńszą warstwę ochronną.



Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę, że co odpowiednią ilość przejechanych kilometrów należy wymienić olej w swoim samochodzie. Ważne jest to by do odpowiedniego samochodu wlać odpowiedni olej. Najczęściej z wymianą oleju powinno się wymieniać filtr.