Nawet najlepiej wykończony oraz urządzony pokój nie jest kompletny bez dobrze zaplanowanego oświetlenia. Co więcej, jeżeli ta sprawa zostanie załatwiona po macoszemu lub wręcz pokpiona, to taki pokój może się stać mało przyjemny i niefunkcjonalny. Dlatego oprawie świetlnej każdego pomieszczenia trzeba poświęcić choć minimum planowania i rozłożyć akcenty świetlne tak, aby światło dochodziło w każde miejsce, w którym jest potrzebne. Na szczęście nie brak na naszym rynku nawet całych sklepów dedykowanych wyłącznie oświetleniu, więc ostosowny arsenał w wypełnianiu świetlnej misji wcale nie jest trudno. Do naszej dyspozycji są lampy stołowe i podłogowe, które możemy ustawić w dowolnym miejscu. Do tego dochodzą lampy wiszące, sufitowe i ściennie, które montujemy na stałe.

Od czego zacząć

lampy wisząceNajlepiej zacząć od tych źródeł światła, które montowane są na stałe. Najważniejszym z nich jest to centralne, umieszczone po środku sufitu. Tradycyjnie w polskich domach i mieszkaniach montowało się zazwyczaj żyrandole lub inne lampy wiszące. Teraz, choć wciąż jest to popularnym standardem, coraz częściej montuje się inne rozwiązania, takie jak chociażby lampy sufitowe. Centralne źródło światła, jako posiadające największy potencjał świetlny i zazwyczaj największy zasięg, powinno dyktować rozłożenie pozostałych akcentów świetlnych.

Inne źródła światła

W dalszej kolejności dobrze jest sięgnąć po lampy wiszące np. takie jak te: https://podsufitem.pl/pol_m_oswietlenie-wewnetrzne_lampy-sufitowe_lampy-wiszace-1665.html lub ewentualnie lampy podłogowe, aby rozjaśnić te obszary pomieszczenia, z którymi światło główne ma problemy. Lampy wiszące mają tutaj niewielką przewagę nad swoimi podłogowymi kuzynkami – a to z racji tego, że nasze sufity zazwyczaj są mniej zagracone niż podłogi, co pozostawia większe pole do manewru podczas wybierania miejsca dla nowej lampy.

Na koniec można zostawić sobie lampy stołowe, które są zazwyczaj czymś w rodzaju lamp do zadań specjalnych. Albo służą nam do wytworzenia kameralnej atmosfery w pomieszczeniu, albo do doświetlenia konkretnych obszarów lub do ograniczonych czasowo czynności, do jakich na przykład należy czytanie.