Gitara jest instrumentem, który zszedł do ludu. Nie jest otaczana takim nimbem czci, jak chociażby fortepian czy skrzypce, a nawet trąbka. Istnieje nawet przekonanie, że na gitarze może grać każdy. Nieprawda ! Każdy może co najwyżej szarpać druty, a gra na gitarze jest zajęciem, które jest o wiele bardziej skomplikowane. Toi wszystko nie znaczy jednak, że gitara jest instrumentem nielubianym. Wręcz przeciwnie !

Życie z gitarą w tle

Jeżeli przypomnimy sobie wszystkie nasze ogniska, wyprawy do lasu, wędrówki pod gołym niebem, spanie w namiotach lub obozy harcerskie to jaka muzyka nasuwa się samoistnie ? Oczywiście są to piękne dźwięki gitary. Są sytuacje, do których gitara najzwyczajniej w świecie pasuje, a zastąpienie jej innym instrumentem wyglądałoby bardzo sztucznie. 

Śpiewać każdy może!

Nie każdemu może być dana ładna gra na gitarze - potrzeba do tego wiele słuchu muzycznego i zwinnych palców. Jednak śpiewać z gitarą w akompaniamencie może każdy. Czy jest ktoś, kto z rozrzewnieniem nie wspomina radosnych wieczorów, gdy wszyscy zbierali się w jednym miejscu, na przykład dookoła ogniska po całym dniu wędrówki i wspólnie muzykowali ? Nikt nie przejmował się wtedy barwą głosu ani fałszem, który wkradał się w niektóre nuty. Istotną pomocą dla wszystkich uczestników zabawy od zawsze był śpiewnik gitarowy. Ta zazwyczaj bardzo znoszona książeczka potrafiła rozkręcić każdą zabawę i uczynić ją jeszcze bardziej radosną. Taki śpiewnik to swoisty zapis naszych muzycznych wspomnień.