Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drogach ma skuteczne, a zarazem niezawodne oświetlenie pojazdu. Jakość oświetlenie zwiększa nie tylko komfort osoby prowadzącej pojazd, ale jednocześnie ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo pasażerów, a także pozostałych użytkowników dróg.

Żarówki samochodowe posiadają napięcie od 6 V, które zazwyczaj występują w pojazdach zabytkowych, do 12 V. Te drugie charakterystyczne są dla samochodów osobowych, motocykli i skuterów. Natomiast żarówki 24 V przeznaczone są dla samochodów ciężarowych. Żarówki samochodowe stosowane są do świateł drogowych, świateł mijania, kierunkowskazów, świateł stop, świateł przeciwmgłowych tylnych, świateł cofania, świateł dziennych, świateł pozycyjnych oraz wielu innych.

Na dzień dzisiejszy na rynku dostępnych jest wiele typów żarówek samochodowych, a w życiu każdego kierowcy przychodzi taki moment, że którąś z nich trzeba wymienić. Zasadą jest to, że jeżeli w samochodzie przepali się jedna żarówka, to należy od razu wymienić obie. Każdy kierowca powinien pamiętać o kupowaniu żarówek wyłącznie znanych oraz renomowanych firm. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że żarówka odpowiednio spełnia swoją funkcję i będzie działać przez odpowiedni czas. Jednocześnie należy pamiętać, by nie kupować żarówek z niebieskimi bańkami, gdyż one nie są przystosowane i dopuszczone do ruchu drogowego. Kupując odpowiednie żarówki samochodowe należy zwracać uwagę nie tylko na jakość i cenę żarówki, ale także należy mieć na uwadze producenta.