Wśród wielu akcesoriów dla narciarzy, jednym z najważniejszych jest kask. Musi być on odpowiednio dopasowany, gdyż ma kluczowe znaczenie w kontekście bezpieczeństwa, jeśli dojdzie do ewentualnych upadków na stoku. Na co zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru?

Jak dobrać odpowiedni rozmiar?

kaski narciarskiePodstawowym zadaniem będzie oczywiście dobranie odpowiedniego rozmiaru. By to uczynić najpierw należy zmierzyć obwód głowy, po czym do otrzymanej wartości dodać jeszcze dwa centymetry zapasu i w ten sposób można określić jaka powinna być średnica kasku. Warto przy tym pamiętać, że nie powinien on zakrywać brwi - w optymalnym wariancie odległość od nich powinna wynosić około dwa lub trzy centymetry. Oprócz tego kaski narciarskie występują w nieco odmiennych kształtach, więc kwestia obwodu nie zawsze wystarczy by dobrać właściwy kask, gdyż może nie trzymać się on wystarczająco głowy. Dobry kask nie może być też jednak zbyt ciasny, gdyż uciskałby czaszkę i powodował dyskomfort. Przed dokonaniem zakupu najlepiej przymierzyć dany model, po czym poruszać głową na boki oraz do przodu i do tyłu. Jeśli wymiary danego kasku są odpowiednie to będzie on wygodny i nie będzie się przesuwał podczas takich ruchów. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż chodzi tu nie tylko o późniejszy komfort, ale przede wszystkim kwestię bezpieczeństwa na stoku.

Mocowanie

Istotnym punktem jest mocowanie kasku. Konkretnie chodzi tutaj o regulowane zapięcie, dzięki któremu nie będzie opadał na czoło czy przesuwał się do tyłu, spadając na kark. Ze względów praktycznych warto również sprawdzić czy paski mocujące kask można bez problemu zapiąć także mając na dłoniach rękawice narciarskie. Jeśli jest taka możliwość to będzie to o wiele wygodniejsze jeśli zajdzie potrzeba uregulowania go już na stoku. W dobrych modelach znajdują się również regulacje rozmiaru w formie mechanicznej (pokrętłem) lub pneumatycznej (poduszeczką powietrzną po wewnętrznej stronie kasku, którą reguluje się specjalną pompką naciskaną palcem).

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że kaski narciarskie wymagają wymiany po ewentualnych upadkach, a nawet jeśli nie zostały uszkodzone to powinno się je wymieniać co kilka lat. Wynika to z kwestii bezpieczeństwa, gdyż ten gadżet ma chronić głowę w razie ewentualnego wypadku. Poza aspektami związanymi z regulacją i mocowaniem, wybierając kaski narciarskie trzeba również zwrócić uwagę na to by były jak najlżejsze, wyposażone w system wentylacji oraz posiadały elementy odblaskowe. Dobrze wybrać też modele z wyjmowaną wyściółką, którą będzie można uprać.