Nawet najlepiej zapowiadający się wakacyjny wypoczynek może popsuć kleszcz u dziecka. Zwłaszcza, że w ostatnich latach jest ich coraz więcej. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób działać, aby skuteczniej się przed nimi chronić. Te małe pajęczaki osiągają wielkość od 1 mm do 1,2 mm i odżywiają się ludzką krwią. Są małe, szybkie i niestety bardzo skuteczne. Wbijają się w skórę bezboleśnie, dlatego nie jesteśmy w stanie od razu ich zauważyć. Przy okazji przenosząc liczne bakterie i wirusy. W ostatnim czasie bardzo wiele mówi się o odkleszczowym zapaleniu mózgu oraz boreliozie. Kleszcz u dziecka jest zatem sprawą poważną, nie cierpiącą zwłoki.

Jak usunąć?

kleszcz na liściuPrzypalanie, smarowanie masłem, olejem lub smalcem można włożyć między bajki. W sytuacji, gdy kleszcz dopiero co się wbił (zauważalne są wszystkie jego odnogi), można spróbować go samodzielnie wyciągnąć pincetą lub zestawem aptecznym. Przydatne może okazać się specjalne lasso na kleszcza. U dziecka najpierw przykładamy pincetę i lekko pociągamy ją do góry w kierunku przeciwnym do wbicia. Szalenie istotną sprawą jest fakt, aby usunąć pajęczaka w całości, nie pozostawiając jego aparatu gębowego. Jeśli ogarniają nas jakiekolwiek wątpliwości lub strach przed jego samodzielnym wyjmowaniem, można zgłosić się do lekarza.

Baczna obserwacja

Kleszcza u dziecka nie ma, niemniej jednak miejsce jego ukąszenia trzeba uważnie obserwować przez kolejny miesiąc. Głównie pod kątem pojawienia się rumienia, czyli charakterystycznego zaczerwienienia skóry wokół ukłucia. W sytuacji, gdy jakiekolwiek niepokojące zmiany zaczną występować na ciele, należy jak najszybciej poradzić się lekarza. Być może jest to po prostu reakcja alergiczna bądź rumień wędrujący, typowy dla zakażenia boreliozą. Pomocne może być wykonanie specjalnego badania krwi, które jednoznacznie stwierdzi przyczynę zaczerwienienia.

Profilaktyka

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zabezpieczać niż leczyć. Dlatego przed pójściem na dwór należy posmarować lub spryskać dziecko specjalnym preparatem odstraszającym kleszcze, a po powrocie dokładnie sprawdzić każde miejsce na skórze.