Wraz ze zmianą przepisów podatkowych od kwietnia 2014 roku została wprowadzona nowa regulacja dotycząca zasad odliczania podatku vat od paliwa. Zgodnie z nowymi przepisami odliczyć można 50% kwoty podatku vat zawartego w cenie zakupionego paliwa, oleju napędowego lub gazu.

Jednak odliczanie vat od paliwa odbywa się pod pewnymi warunkami. Konieczne jest, aby paliwo było wykorzystywane do celów opodatkowanych podatkiem vat. Istnieje jednak jeden wyjątek od powyższej zasady. Do 30 czerwca 2015 roku nie można stosować odliczeń w odniesieniu do paliw, które są wykorzystywane przy użytkowaniu niezgłoszonym na druku Vat-26. Dotyczy to przede wszystkim samochodów osobowych ale także innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, w których liczba siedzeń, wraz z miejscem dla kierowcy wynosi 1, gdy dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg, 2 gdy dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg oraz 3 lub więcej gdy dopuszczalna ładowność wynosi do 500 kg.

Od kwietnia 2014r. możliwe jest pełne odliczenie Vat zawartego w cenie paliwa, oleju napędowego lub gazu w przypadku m.in pojazdów, które mają masę dopuszczalną do 3,5 t, które nie są zgłoszone na VAT-26.