Jeżdżenie na rowerze stało się nie tylko modne, ale w wielu miastach jest również koniecznością. Rowerem można szybciej się dostać w wiele miejsc, dodatkowo nie traci się czasu na stanie w korkach. Nic zatem dziwnego, że po rower sięgają również kobiety, jednocześnie inwestując w specjalną odzież rowerową przeznaczoną dla kobiet.

Odzież rowerowa damska ma na celu zapewnienie wygody w czasie jazdy, ale jednocześnie powinna być także modna. Dlatego panie chętnie sięgają po specjalne peleryny, przeznaczone do jazdy na rowerze w czasie deszczu, choć w ich szafach znajdzie się zapewne kilka kompletów specjalnych legginsów czy obcisłych koszulek, przeznaczonych do jazdy na rowerze. Damska odzież rowerowa powinna zapewnić komfort, dlatego do wykonania ubrań na rower wykorzystuje się tkaniny oddychające i przepuszczające powietrze.

Nieco inne zadania stoją przed odzieżą rowerową damską, która ma być wykorzystywana przy niskich temperaturach. Wówczas głównym zadaniem takiej odzieży jest zapewnienie odpowiedniej temperatury, dlatego idealnym uzupełnieniem do rowerowych kompletów staje się bielizna termoaktywna.