Kłopoty ze snem ma coraz więcej ludzi. Przyczynia się do tego w większości zła higiena snu. Ciągły stres, praca i złe nawyki wieczorne mogą nieść złe skutki, m. in. zaburzenie rytmu okołodobowego. Za niego odpowiedzialna jest głównie melatonina, czyli środek chemiczny wytwarzany przez szyszynkę. To właśnie melatonina podpowiada nam kiedy odpoczywać, a kiedy czuwać. Gdy rytm przestanie być przestrzegany, organizm może zacząć źle reagować na dzień i noc. Żeby sobie pomóc, warto skorzystać z melatoniny w tabletkach.

Czym jest rytm okołodobowy?

według opinii melatonina jest bezpiecznym środkiem na senNasze działanie zależne jest od cyklu dnia i nocy. Gdy słońce zachodzi zazwyczaj robimy się senni i zmęczeni, dlatego wtedy śpimy i regenerujemy się. W dzień natomiast wykonujemy swoje obowiązki, jesteśmy aktywni. Brak światła i zmniejszona temperatura to cechy fizyczne środowiska, który na nas oddziałuje. Dawniej, gdy technologia nie była tak rozwinięta, niewielu cierpiało na bezsenność. Obecnie, gdy światło elektryczne, telewizor czy telefon dostępne są na wyciągnięcie ręki, cykl może zostać zaburzony z dużą łatwością. Szczegółowych informacji zasięgnąć możemy na: https://melatonina.pl.

Zaburzenia te powodować mogą albo bezsenność w nocy albo dużą senność w ciągu dnia. To znów powodować będzie odczuwanie dużego dyskomfortu i prowadzić może do innych chorób oraz osłabienia organizmu.

Co powoduje zmiany w rytmie okołodobowym?

Przyczyny powstawania bezsenności to m. in. zmianowa praca. Wówczas organizm przyzwyczaja się do pracy, czyli czuwania w nocy, a odpoczynku w dzień. Zaburzony rytm dobowy związany może być również ze zmianą strefy czasowej oraz prowadzeniem nieregularnego trybu życia.

To wszystko niekorzystnie wpływać będzie na codzienne funkcjonowanie. Obowiązki takie jak zadania wykonywane w pracy lub w szkole staną się dużo trudniejsze. Zmniejsza się także sprawność, co zagrażać będzie bezpośrednio bezpieczeństwu. Dlatego tak ważne jest szybkie działanie i walka z bezsennością.

Poznaj działanie melatoniny

Wszystkie opisane dolegliwości mogą być spowodowane małą ilością wytwarzanej melatoniny. Warto więc uzupełnić jej brak zażywając leki. Melatonina w kapsułkach dostępna jest powszechnie w aptekach oraz sklepach internetowych. Można ją zażywać raz dziennie, w dawce do 5 mg. maksymalnie. Przeciwskazania związane z melatoniną dotyczą kobiet w ciąży oraz osób pod wpływem alkoholu.