Wycieraczki i ich znaczenie

Wycieraczki samochodowe to istotny element wyposażenia każdego auta, wpływający na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Skuteczne odprowadzanie wody, śniegu, lodu lub innych zanieczyszczeń z przedniej i tylnej szyby wpływa na poprawę widoczności. Bardzo często to właśnie od poziomu widoczności zależy, czy dochodzi do kolizji bądź wypadku drogowego. Wycieraczki samochodowe montowane we współczesnych pojazdach dzielą się na szkieletowe i bezszkieletowe. Produkty te składają się z montowanego na stałe ramienia i wymiennych piór. To od jakości oraz stanu technicznego tych ostatnich w największym stopniu zależy poziom widoczności i bezpieczeństwa.

Diagnostyka piór

Według opinii specjalistów pióra do wycieraczek powinno się wymieniać przynajmniej raz w roku bez względu na ich stan techniczny. Na tempo zużywania się tego elementu wpływa kilka czynników. Najważniejszym z nich jest ich jakość oraz częstotliwość używania. Pióra w samochodach, które pokonują kilkanaście tysięcy kilometrów rocznie w różnych warunkach atmosferycznych, szybciej ulegną zniszczeniu niż te w autach, które więcej stoją, niż jeżdżą. Należy pamiętać, że na zużycie piór wpływa także promieniowanie słoneczne oraz wilgoć. O konieczności wymiany piór wycieraczek zazwyczaj informują smugi powstające na szybie podczas ich użytkowania. Jeżeli smugi pojawiają się na obrzeżach szyby, z wycieraczek można jeszcze przez pewien czas korzystać. Jeśli jednak zasłaniają pole widzenia, należy niezwłocznie wymienić pióra.

Rodzaje wycieraczek i piór

Wśród wycieraczek montowanych w samochodach wyróżnić można modele szkieletowe i bezszkieletowe. Pierwsze z wymienionych znaleźć można przede wszystkim w starszych pojazdach. W tym przypadku bazę wycieraczki stanowi metalowe ramię, do którego mocowane są pióra. Szkieletowa konstrukcja zapewnia dobre przyleganie do szyby oraz skuteczne odprowadzanie wody i innych zanieczyszczeń. Wycieraczki te charakteryzują się dużą trwałością. Ich skuteczność ulega pogorszeniu w przypadku występowania silnych podmuchów wiatru lub jazdy z dużą prędkością.

W takich warunkach zdecydowanie lepiej sprawdzą się wycieraczki bezszkieletowe. Ich charakterystyczną cechą jest dynamiczna i nowoczesna konstrukcja, zapewniająca równomierny docisk do szyby, a przez to skuteczne odprowadzanie wody. Dużą zaletą tego rodzaju wycieraczek jest odporność na przymarzanie. Jeśli chodzi o pióra do wycieraczek, na rynku znaleźć można produkty tańsze wykonane z gumy i droższe wykonane z kauczuku lub posiadające grafitowe wzmocnienie. W związku z tym, że pióra należy wymieniać przynajmniej raz w roku, lepsze jakościowo modele powinni wybierać kierowcy, którzy dużo jeżdżą. Kierowcy poruszający się samochodem sporadycznie, mogą skorzystać z tańszych produktów.