Komputer panelowy to komputer w klasycznej formie, jaki znamy wszyscy wzbogacony o zintegrowany wyświetlacz dotykowy. W chwili obecnej urządzenia te najczęściej utożsamia się z monitorami dotykowymi ze względu na to, że łączą w sobie funkcjonalność zarówno klasycznego komputera jak i monitora. Komputer panelowy w większości przypadków wykorzystywany jest jako stacja robocza bądź terminal operatorski.

Typy komputerów panelowych

Do rodziny komputerów panelowych zalicza się duża ilość urządzeń elektronicznych. Można wymienić w tym zakresie bardzo wiele rozwiązań technologicznych. Na rynku wymienia się między innymi:

  • panele bezwentylatorowe - obudowa pełni w nich rolę wentylatora,
  • panele z wentylatorami - tutaj proces chłodzenia odbywa się przy pomocy specjalnych wentylatorów, które umieszcza się w obudowie bądź na procesorze

W przypadku, gdy mowa o samych ekranach dotykowych, w internecie i na półkach sklepowych znaleźć można komputery panelowe z masą różnych modeli ekranów dotykowych. W chwili obecnej największym wzięciem cieszą się ekrany dotykowe rezystancyjne, nowoczesne ekrany na podczerwień oraz ekrany ultradźwiękowe.

komputer panelowyWskazówki przed zakupem komputera panelowego

Klienci, którzy mają duże wymagania, powinni zaopatrzyć się w komputery panelowe posiadające wysoki stopień ochrony przed wodą i pyłem. Monitor dotykowy powinien charakteryzować się wysokim stopniem odporności na zarysowania. Optymalna twardość modeli powinna wynosić 7H. Jeśli decydujemy się na zakup swojego pierwszego komputera panelowego, duży nacisk należy kłaść na przekątną ekranu a także możliwość montażu bądź zabudowania panelu w specjalnych szafach. Znaczna ilość Klientów, która inwestuje w urządzenia wysokiej jakości, dużą wagę przywiązuje na stopień ochrony IP - w szczególności, gdy komputer panelowy ma być wykorzystywany do zadań poufnych. Decydując się na zakup nowoczesnego komputera panelowego, trzeba pamiętać o tym, że niezwykle często IP podawane jest tylko dla frontu naszego urządzenia. Są też dostępne na rynku panele gwarantujące odpowiedni stopień ochrony IP w sposób wszechstronny, jednak znalezienie takiego modelu jest bardzo trudnym zadaniem. Komputery panelowe, obok komputerów kompaktowych i jednopłytkowych, należą do rodziny komputerów przemysłowych. Potrafią one spełniać oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Sprawdzają się one do wykonywania wszelkiego rodzaju specjalistycznych zadań. Zatem jeśli poszukają Państwu urządzeń dedykowanych aplikacjom militarnym bądź medycznym, zakup komputera panelowego będzie bardzo dobrą decyzją.