Na rynku znajduje się ogromna ilość rodzajów okien. Od ich kształtu oraz wielkości zależy doświetlenie wnętrza budynku, a także jego wygląd. Znacznie droższe są okna o nietypowym kształcie lub w niestandardowych rozmiarach. Warto o tym pamiętać wybierając projekt domu. Proporcje, stylistyka oraz kształt okien muszą pasować do stylu architektonicznego, oraz samej bryły budynku. Niezwykle istotny jest również rodzaj obramowania okna oraz dobór kolorystyczny względem elewacji. Okna wpływają również na odbiór wnętrza, ponieważ decydują o tym, ile promieni słonecznych dostanie się do środka. Dobrze doświetlone pokoje wpływają znacząco na komfort życia mieszkańców. Ponadto stanowią jeden z elementów wystroju wnętrz, a także określają ich charakter. We współczesnych oknach stosuje się szyby zespolone, które składają się z minimum dwóch tafli szkła, pomiędzy którymi znajduje hermetyczna przestrzeń wypełniona gazami szlachetnymi.

szyby zespoloneKrótka historia

Okno w naszym rozumieniu, czyli zamknięty otwór ścianie, pojawiło się dopiero w średniowieczu. Na początku funkcję tę pełniły bardzo cienkie, alabastrowe płyty, a następnie dobrze przepuszczające światło szybki wykonane z produktów odzwierzęcych. Angielskie słowo "window" pochodzi z języka staronorweskiego i oznacza "oko wiatru". Nazwa ta wzięła się z faktu, że 800 lat temu w oknach nie było przeszkleń, ale tylko zasłony. Klasyczne szyby pojawiły się dopiero w okresie, w którym ludzie nauczyli się wytapiać szkło. Tafle szkła były oprawiane w kamień lub drewno. Współczesne okna i szyby zespolone nie mają wiele wspólnego z tamtymi modelami.

Miejsce okien

Nawet nowoczesne źródła światła nie zastąpią naturalnych promieni słonecznych. Światło umożliwia również wizualne kształtowanie przestrzeni, jak również budowanie nastroju wewnątrz domu. Oznacza to, że okna stanowią bardzo ważne tworzywo, które warto wykorzystać aranżując swoje wnętrza. Jeżeli wpuścimy promienie od góry, otrzymamy wrażenie wlewania się jego od środka. Jeżeli wykorzystamy do tego celu pionowy i węższy otwór okienny, będziemy mieli wrażenie dynamicznej i ciekawej gry światła i cieni.

Rodzaj pomieszczenia

We wnętrzach, w których oglądamy telewizję lub mamy kino domowe nie potrzeba aż tyle światła co np. w pokoiku dziecięcym. Tutaj warto zastosować szyby zespolone, które będą odbijały nadmiar promieni słonecznych. Do salonu lub jadalni wychodzących na ogród najlepszym rozwiązaniem są duże panoramiczne okna, które otworzą dom na świat. W kuchni również przyda się szerokie i duże okno, z kolei w sypialni lepsze będzie mniejsze, zapewniające intymną atmosferę.