Kiedy tylko nastaną wakacje i pogoda jest sprzyjająca, warto się pokusić o zabranie się z rodziną lub przyjaciółmi na biwak. Biwakowanie to fantastyczna alternatywa dla zatrzymywania się w hotelach i posiada wiele unikatowych zalet – jesteśmy bliżej natury, w wielu przypadkach polegamy na sobie a zamiast wielkiego łoża mamy materac dmuchany jednoosobowy. Jednym słowem – biwakowanie to niezła przygoda, po której po dwakroć doceniamy to, że żyjemy w mieszkaniach z bieżącą wodą, prysznicami i wygodnymi, wyposażonymi w sprężyny łóżkami. To właśnie te dwie rzeczy są często na biwakach najbardziej uciążliwe – kwestia mycia w warunkach polowych oraz wygodnego spania tam, gdzie nie ma łóżek. O ile za pierwszy temat odpowiada zazwyczaj właściciel pola namiotowego i nasza rola ogranicza się właściwie do wybrania pola namiotowego na dobrym poziomie, o tyle kwestia wygodnego posłania zależy już tylko i wyłącznie od nas.

Spanie na materacu

Obecnie najlepszą opcją na spanie w namiocie jest welurowy materac dmuchany jednoosobowy. Byleby nie wybrać wysokiego modelu, bo te, choć rzeczywiście bardzo wygodne, czasami nie chcą się zmieścić do namiotów – zwłaszcza, jeżeli są to te raczej mniejsze namioty półokrągłe, popularnie zwane „namiotami igloo”. Z tego też powodu zalecana jest raczej wersja jednoosobowa, ponieważ pozostawia więcej pola do manewru niż większe materace. W razie konieczności posiadania większej ilości miejsca można przecież położyć obok siebie dwa lub trzy materace. Idealna szerokość takiego materaca to standardowe dziewięćdziesiąt centymetrów, które z reguły wystarczają, aby każdy mógł wyspać się w miarę wygodnie.

Materace dmuchane jednoosobowe są również nieco łatwiejsze w transporcie niż ich większe odpowiedniki, a pojedyncze sztuki łatwiej jest rozdystrybuować pomiędzy uczestników wycieczki, aby rozdzielić równo obciążenie. Poza samym materacem, który jest stosunkowo lekki, nie ma wiele do dźwigania, jeżeli chodzi o osprzęt do niego. Pompki nożne są niewielkie i mało ważą, a zestaw do naprawiania materacy zmieści się nawet w kieszeni.

Pływanie na materacu

Materac welurowy ma jeszcze jedną przewagę nad karimatą – w przeciwieństwie do niej można na nim pływać i mieć mnóstwo dobrej zabawy. Warunkiem do tego typu wykorzystania materaca jest jednak doskonała i bardzo słoneczna pogoda – w innym przypadku możemy nie zdążyć wysuszyć materaca, a od nocy na twardym podłożu gorsza jest chyba tylko noc na podłożu mokrym. Poza tym woda jest doskonałym sposobem na to, aby wykryć wszelkie uszkodzenia materaca – dadzą o sobie znać ścieżkami uchodzącego powietrza.