Bywają takie sytuacje kiedy konieczne staje się wynajęcie samochodu. Taka sytuacja może mieć miejsce np. w przypadku awarii własnego samochodu. Wówczas rozwiązaniem jest skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów. Istnieje jednak także możliwość wypożyczenia samochodu niezwykle szybko i na prostych zasadach. Jak wspomniano we wstępie konieczność wypożyczenia samochodu wynika z różnych przyczyn. Może być to awaria auta, potrzeba szybkiego dowiezienia towaru do klienta lub po prostu auto jest wypożyczane w celach turystycznych. Ważne w takich sytuacjach jest to, aby samochód można był wypożyczyć dla szybko, a same formalności ograniczone były do minimum. Warto wiedzieć, że taka usług istnieje. Możliwe jest wypożyczenie zatankowanego samochodu jedynie przez aplikację w telefonie bądź poprzez stronę internetową. Usługa o jakiej tu mowa to carsharing.

Jak to działa?

samochód

Aby móc skorzystać z usługi należy być osobą pełnoletnią i w pierwszej kolejności zarejestrować się na stronie internetowej firmy, która taką usługę oferuje. W Polsce jest ich przynajmniej kilka. Rejestracja odbywa się poprzez wypełnienie formularza. W formularzu podajemy takie dane jak imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL. Często dołączyć należy także skan dowodu osobistego lub prawa jazdy. Po rejestracji danych przez firmę możliwe staje się aktywowanie aplikacji w telefonie. Od tego momentu można korzystać z usługi, czyli wypożyczyć auto. Po zalogowaniu się do aplikacji widoczna jest mapa miasta z zaznaczonymi miejscami, w których czeka gotowy do jazdy samochód. Aby taki pojazd zarezerwować i wypożyczyć należy wybrać dogodną dla siebie lokalizację. Jak zatem widać carsharing to minimum formalności.

Odbiór i zwrot samochodu

Po wybraniu określonego auta nie pozostaje nic innego jak jego odbiór. W tym celu należy udać się do miejsca, w którym czeka samochód. Do jego otwarcia wykorzystuje się aplikację w samochodzie. W środku samochodu znajdują się kluczyki oraz niezbędne dokumenty, takie jak dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie OC. W tym momencie można już ruszać w drogę. Po odbytej jeździe samochód oczywiście należy zwrócić. W tym celu sprawdzić należy w aplikacji gdzie znajdują się najbliższe lokalizacji, w których można pozostawić auto. Oczywiście w samochodzie zostawiamy kluczyki oraz dokumenty.

Ile to kosztuje?

Usługa carsharing jest niezwykle korzystna cenowo. Wszystko dlatego, że opłata pobierana jest za rzeczywistą ilość przejechanych kilometrów. Płacimy zatem dokładnie za tyle kilometrów ile przejechaliśmy. Opłata pobierana jest z karty kredytowej, której dane podać należy przy rejestracji.