Choć liczba palaczy w ostatnich latach wyraźnie maleje, to jednak spora grupa osób wciąż nie potrafi rozstać się z papierosem i rzucić palenia na stałe. Jeśli jednak palisz niewiele lub wręcz okazjonalnie, lub po prostu chcesz zaoszczędzić na papierosach, możesz zdecydować się na ich ręczną produkcję. W sklepach z wyrobami i akcesoriami tytoniowymi znajdziesz wszystko, co potrzebne do domowego wyrobu papierosów na własne potrzeby, od tytoniu i bibułek zaczynając, a na specjalnych maszynkach do zawijania lub nabijania kończąc.

Co musisz kupić?

papieros w bibułce

Jeśli zamierzasz zabrać się za samodzielny wyrób papierosów na własne potrzeby, potrzebować będziesz przede wszystkim dobrej jakości tytoniu. Na rynku znajdziesz wielu producentów i dziesiątki marek tytoniu o różnej intensywności smaku, o charakterystycznym aromacie, wilgotności czy konsystencji. Na początku warto zaopatrzyć się w tytoń standardowy, ważne jedynie, by nie był to tytoń wyschnięty, kruszący się. Poza tytoniem potrzebne będą również bibułki lub gilzy, w które będziesz zawijać tytoń. Jeśli zdecydujesz się na gilzy (gotowe papierosy bez wkładu tytoniowego), do ich nabijania będziesz potrzebować jeszcze specjalnej maszynki, czyli tzw. nabijarki. Jeśli kupisz bibułki, musisz dokupić do nich filtry, ewentualnie specjalną maszynkę do zawijania. Przy użyciu bibułek papierosy możesz skręcać ręcznie, w praktyce jest to jednak mało wygodne i większość osób decyduje się właśnie na korzystanie ze specjalnych zawijarek.

Zawijać czy nabijać?

Zarówno zwijanie, jak i nabijanie papierosów wymaga pewnej wprawy. Wiele zależy również od jakości zakupionego tytoniu (przede wszystkim od tego, czy jest wystarczająco wilgotny), rodzaju używanych bibułek lub gilz oraz jakości sprzętu wykorzystywanego do zawijania czy nabijania. Większość osób, które decyduje się na produkcję dużych ilości papierosów, na własne potrzeby, wybiera gilzy i nabijarki. Osoby, które palą okazjonalnie i którym zależy na przygotowaniu porządnie nabitych tytoniem skrętów, często decydują się na bibułki i zawijarki. W związku z tym, że podstawowe wersje obu maszynek są stosunkowo tanie, warto sprawdzić dwie metody. Tym prostym sposobem możesz przekonać się, która maszynka jest dla Ciebie wygodniejsza i z której łatwiej jest Ci korzystać. Własnoręczna produkcja papierosów jest stosunkowo prosta, pozwala również na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy, zwłaszcza dla kogoś, kto pali dużo. Dla kogoś, kto pali okazjonalnie, własnoręczne przygotowanie papierosa z dobrej jakości tytoniu może być dużą frajdą i okazją do poznania zupełnie nowych, oryginalnych smaków.