Współcześnie, coraz bardziej popularny staje się ekologiczny tryb życia, z zgodzie z naturą. Jeszcze kilka lat temu, wielu twierdziło, że to tylko chwilowy trend, który z biegiem czasu odejdzie w zapomnienie. Tak się jednak nie stało, a wręcz przeciwnie - ekologia ma się całkiem dobrze a mieszkańcy naszej planety coraz częściej decydują się na życie w zgodzie z jej zasadami i potrzebami.

Czy wszystko może być eko?

Każdy z nas zapewne słyszał o eko żywności produkowanej ze składników najwyższej jakości. Okazuje się jednak, że w dzisiejszych czasach praktycznie wszystko może być eko - nawet meble czy ubrania, które wykonuje się ze specjalnych materiałów, spełniających określone wymogi. Branża kosmetyczna również nieustannie się rozwija i coraz częściej proponuje klientkom eko kosmetyki gwarantujące skuteczne, ale przede wszystkim w pełni naturalne działanie.

Jakie rodzaje kosmetyków są dostępne na rynku?

W branży kosmetycznej pojawia się kilka określeń, które niejednokrotnie są używane zamiennie. Poniżej wyjaśniamy, do czego konkretnie odnoszą się te nazwy. Eko kosmetyki - są produkowane ze surowców pochodzących przeważnie z certyfikowanych upraw, które prowadzone są w sposób ekologiczny. W żadnej definicji nie doszukamy się konkretnych informacji na temat tego, jaki odsetek składników ekologicznych musi znaleźć się w kosmetyku, aby był on eko. W tym względzie najczęściej bierze się pod uwagę normy wytyczone przez instytucje, które zajmują się wydawaniem certyfikatów. Naturalne kosmetyki - są to produkty otrzymywane ze składników pochodzenia roślinnego bądź mineralnego. Przy ich produkcji bazuje się głównie na olejkach eterycznych, ekstraktach ziołowych itd. W ich składzie nie znajdziemy natomiast składników odzwierzęcych. Nie są one również testowane na zwierzętach. W przeciwieństwie do pierwszego rodzaju kosmetyków, ta nie muszą być wytwarzane z surowców posiadających odpowiednie certyfikaty - najważniejsze, aby były to rośliny. Organiczne kosmetyki - również są produkowane z roślin, ale muszą spełniać bardziej rygorystyczne normy niż eko kosmetyki. Oznacza to, że muszą być w przynajmniej 90 procentach wyprodukowane ze składników naturalnych pochodzenia organicznego (możemy przez to rozumieć np. kontrolowane uprawy organiczne itp.). Rośliny takiego pochodzenia są uprawiane bez użycia pestycydów i nawozów sztucznych a także nie podlegają modyfikacji genetycznej. Przy wyborze naturalnych czy też eko kosmetyków najważniejsze jest, aby kierować się własną intuicją oraz tym, co producent podaje na etykiecie. Jeśli bowiem dogłębnie przeczytamy skład, może się okazać, że np. szampon, który jest reklamowany jako ekologiczny, ma w swoim składzie substancje chemiczne, które mają za zadanie "ulepszyć" jego właściwości. W przypadku kosmetyków organicznych warto zwrócić również uwagę na certyfikat umieszczony na opakowaniu i sprawdzić np. w internecie jego wiarygodność.