Kawa smakuje lepiej, gdy jest przygotowywana w odpowiedni sposób. Ten wyjątkowo energetyczny napój, którego korzenie sięgają czasów jeszcze przed naszą era, wymaga odpowiedniej czci przygotowywania. Kawiarka zapewni kawie odpowiedni smak i pozwoli cieszyć się prawdziwym aromatem kawy i to wszystko niewielkim kosztem.

Kawiarka – włoski wynalazek

Jeśli nie wyobrażamy sobie dnia bez kawy, to powinniśmy zwracać uwagę na jakość tego napoju oraz sposób jego parzenia. Zwykłe zalanie kawy wrzątkiem niszczy jej smak i walory – także te dodające energii, dlatego należy ją parzyć w odpowiedni sposób, najlepiej w kawiarce.

Kawiarka – zwana także czajnikiem ciśnieniowym lub makinetką - to stosunkowa tanie urządzenie wykonana z aluminium albo stali nierdzewnej, Została wymyślona w 1933 roku przez Luigiego De Ponti, który pracował wtedy u Alfonso Bialetti – włoskiego inżyniera, specjalizującego się w obróbce aluminium. Do dziś we włoskich (i nie tylko) domach można znaleźć rzeczy codziennego, domowego użytku sygnowanego tą marką.

Jak parzyć kawę w kawiarce?

Konstrukcja kawiarki jest bardzo prosta i polega na wypychaniu wody przez parę wodną. Ten proces parzy kawę, a gotowy napar wyrzuca to głównego naczynia.

Kawiarka zbudowana jest z trzech części – dolnej podstawy, w którą wlewa się wodę, sitka z lejkiem na kawę mieloną i górnego pojemnika, do którego wypychana jest już gotowa kawa. Całość się skręca i kładzie na ogniu. Po kilku minutach można delektować się smakiem kawy.

Początkowo we Włoszech kawiarka cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i do dziś jest to jedna z rzeczy kojarzona z tym krajem. Sława i użyteczność kawiarki przeniosła się do innych państw i do teraz gości ona w wielu domach.

Niewątpliwą zaletą kawiarki jest na pewno naturalny proces parzenia kawy, dzięki czemu mielone ziarna zachowują swoje najlepsze właściwości. Drugim plusem jest jej niska cena – w Polsce, w zależności od pojemności i materiału, z którego jest wykonana – można ją kupić już za kilkadziesiąt złotych. Jej cena zwyczajowo nie przekracza 200 zł.