Problemy z zasypianiem są jednymi z najczęstszych powodów wizyt u lekarzy. Nie wiemy, jak poradzić sobie z gorszą jakością snu czy po prostu problemem z zaśnięciem. Istnieje jednak garść porad, które mogą być w tym względzie pomocne.

Na początku, zanim sięgniemy po jakiekolwiek środki, dobrze jest zadbać o właściwą higienę snu. Problemy z zasypianiem często biorą się z tego, że sypialnia służy nam do wielu celów. Z tego powodu warto wydzielić strefę snu, wykończyć ją w stonowanych, jasnych barwach. Łóżko musi być wygodne i komfortowe, a poduszki dostosowane do naszych potrzeb. Warto także regularnie wietrzyć, aby pokój był dobrze wentylowany, a temperatura – niezbyt wysoka. Przed snem nie należy pić ani jeść, a komputer czy telewizję warto zastąpić relaksującą muzyką i odstresowaniem.

Jeśli to nie pomaga, to problemy z zasypianiem mogą być powodowane np. przez stres. W takim przypadku pomocne są tabletki ziołowe na uspokojenie czy wypita przed snem melisa. Jeśli nadal problemy z zasypianiem występują, możemy zdecydować się na branie melatoniny, syntetycznego hormonu snu. Wszelkie poważniejsze środki powinny wynikać z zaleceń lekarza.