Naturalny korek to materiał pozyskiwany ze specyficznego gatunku drzewa, dębu korkowego, który występuje jedynie w wąskim pasie Morza Śródziemnego, głównie na Płw. Iberyjskim i w niektórych państwach Afryki Północnej. Za połowę światowej produkcji naturalnego korka pozyskiwanego z kory dębów korkowych odpowiada Portugalia. Co ciekawe, dawniej korki do wina powstawały ze zwykłego drzewa – kołki wycięte z miękkich gatunków drzew liściastych lub z żywicy. Dopiero od XVIII wieku do zamykania butelek z winem zaczęto wykorzystywać specjalnie przyciętą, niezwykle lekką korę dębów korkowych.

Korek naturalny – jak się go pozyskuje?

Korki do winaŹródłem naturalnego korka do wina jest kora pozyskiwana z dorosłych, leciwych dębów korkowych. W związku z tym ilość dostępnego na rynku surowca jest w zasadzie stała – zanim plantacja dębów korkowych zacznie przynosić zyski (zanim drzewa wytworzą odpowiedniej grubości korę) musi upłynąć kilkadziesiąt lat. Poza tym po zdjęciu warstwy kory z dębu trzeba odczekać minimum 9 lat do kolejnych zbiorów. Dlatego naturalne korki do wina, choć z pozoru bezwartościowe, w rzeczywistości są towarem limitowanym i trudnodostępnym. Ich wartość jest tym większa, im z lepszego kawałka kory powstają. Najlepsze korki są wolne od skaz, nie ma na nich pęknięć, a ich wewnętrzna struktura jest niezwykle zwarta. Tylko takie korki do wina gwarantują zachowanie oryginalnego bukietu wina zamkniętego przez lata w szklanej butelce.

Warto podkreślić, że produkcja naturalnego korka do wina jest tylko w nieznacznym stopniu zautomatyzowana. Większość prac wykonywana jest ręcznie, a zebrana z drzew kora jest wcześniej suszona i sezonowana. To wszystko wpływa na dość wysoką cenę korka naturalnego, dlatego używa się go jedynie do pieczętowania butelek z winami lepszej jakości. W przypadku tańszych win miejsce korka naturalnego zajmują korki warstwowe, aglomerowane, z tworzyw sztucznych, szklane i aluminiowe.

Dlaczego naturalny korek do wina jest najlepszy?

W odróżnieniu od innych materiałów korek naturalny zapewnia optymalny poziom szczelności winu zamkniętemu w butelce. Dzięki specyficznej strukturze korka, wino nie jest zupełnie odcięte od świata zewnętrznego i wciąż może oddychać. Dlatego do butelkowania win, które powinny długo leżakować, używa się w zasadzie tylko najlepszych rodzajów korków naturalnych, dostępnych tutaj https://www.winodomowe.pl/pol_m_Gorzelnictwo-i-destylacja_Korki-do-wina-156.html. W przypadku tańszych, świeżych win dopuszcza się stosowanie korków warstwowych i aglomerowanych, które powstają z odpadków poprodukcyjnych, z produkcji korka naturalnego. Do korkowania win musujących bardzo często używa się również korków z tworzywa sztucznego, o charakterystycznym kształcie grzybka.