Notariusz swoimi usługami a także charakterem pracy może pomóc każdemu z nas. Jak? Poprzez najróżniejsze rozwiązania a także usługi, które oferuje. Zatem sprawdźmy, kiedy powinieneś skorzystać z usług notariusza?

Wpisy do ksiąg wieczystych

Najpopularniejszym działem zadań, których podejmuje się każdy notariusz są sprawy związane z nieruchomościami. Nie da się upić lub sprzedać mieszkania bez stosownych dokumentów i wpisów do ksiąg wieczystych. Dlatego gdy już znajdziemy mieszkanie lub inny grunt i chcemy sfinalizować całą transakcję - musimy udać się do notariusza. To on przygotuje wszystkie niezbędne dokumenty a także zajmie się analizą i wprowadzeniem nowych informacji do księgi wieczystej. Oczywiście całą transakcję zakończy pieczątką notarialną, która nada moc prawną całej transakcji (pieczątka notarialna przy okazji potwierdza zgodność całej umowy a także sprawia, że zawarta transakcja będzie honorowana przez organy państwowe).

Testamenty

Dokumenty podpisywane przez notariuszaKażdy człowiek, który przez całe swoje życie zgromadził majątek powinien pomyśleć o jego zabezpieczeniu. Oczywiście nie chodzi o ubezpieczenie, a zadbanie o sprawy formalne a także o kwestię dziedziczenia. I w tym momencie do akcji może wkroczyć notariusz, który pomaga sporządzić testament a także zatwierdzić go prawnie. Co to oznacza? Testament potwierdzony notarialne ma pierwszeństwo przed wszelkimi innymi dokumentami (oczywiście o ile majątek, który jest w nim zapisany jest legalny i należy wyłącznie do osoby, która nim zarządza i która zapisuje go w testamencie).

Umowy majątkowe/intercyzy

Podział majątku między małżonkami, wspólnikami lub inne umowy dotyczące mienia, finansów lub innych dóbr materialnych? Przy przygotowaniu a także potwierdzeniu takich umów również może pomóc notariusz, który nada moc prawną każdej transakcji. Do jednej z najpopularniejszych umów należy intercyza, którą może przygotować i zatwierdzić notariusz. A gdy w umowie zapisane są informacje lub dyrektywy dotyczące nieruchomości, notariusz zajmie się stosownymi zmianami w księdze wieczystej.

Porady notarialne

Na koniec ostatnia grupa usług, które oferuje każda kancelaria notarialna. To oczywiście różnej maści porady związane z nieruchomościami, umowami, testamentami czy podziałami majątku (oczywiście wszystko w kręgu i ujęciu notarialnym). W tym przypadku notariusze chętnie udzielają pomocy, starają się znaleźć najlepsze rozwiązanie czy po prostu pomóc petentom, którzy nieobeznani w prawie nie chcą popełnić błędu.