Podczas ciepłych miesięcy roku praca w wysokim obuwiu roboczym może być wyjątkowo nieprzyjemna. Stopy w mocno zabudowanych, wysokich butach z grubą podeszwą bardzo szybko się pocą, co prowadzi do powstawania nieprzyjemnych otarć i odparzeń. Większa wilgotność w bucie to również nieprzyjemny zapach i zwiększone ryzyko infekcji grzybiczych. Dlatego podczas prac letnich klasyczne trzewiki czy półbuty warto zamienić na profesjonalne sandały robocze. Takie buty są dobrze wentylowane, a jeśli wybierzemy model o określonych parametrach jakości – spełniający normy bezpieczeństwa pracy, w takich butach śmiało możemy pracować nawet na budowie.

Sandały klasyczne a sandały robocze

sandały roboczeW odróżnieniu od klasycznych sandałów, które w głównej mierze składają się z dość wąskich pasków utrzymujących podeszwę buta na stopie, sandały robocze mają zdecydowanie mocniej zabudowaną cholewę, łącznie z zabudowaną częścią chroniącą palce. W tym miejscu, w wielu sandałach roboczych znajduje się specjalne wzmocnienie, którego celem jest ochrona palców stóp przed bolesnymi stłuczeniami, skaleczeniami, a nawet przed przypadkowymi złamaniami. Podeszwy w większości dostępnych na rynku sandałów roboczych również posiadają specjalnie wzmacnianą, antyprzebiciową konstrukcję. Oczywiście są to podeszwy antypoślizgowe, co automatycznie przekłada się na większe bezpieczeństwo pracy, w tym prac realizowanych na świeżym powietrzu, na przykład na budowie.

Rodzaje sandałów do pracy

W sprzedaży znajdziemy kilka rodzajów sandałów roboczych. Najpopularniejsze ich rodzaje to tzw. sandały ochronne, spełniające określone normy bezpieczeństwa pracy. Takie sandały posiadają wzmocnienia w okolicach palców, antyprzebiciowe i antypoślizgowe podeszwy. Inny rodzaj takich specjalistycznych sandałów roboczych to klapki, które sprawdzą się chociażby podczas prac ogrodowych oraz drewniaki określane jako obuwie zawodowe. Te ostatnie buty posiadają niezwykle charakterystyczną, ortopedyczną podeszwę drewnianą i dedykowane są wybranym grupom zawodowym, na przykład osobom wykonującym zawody medyczne.