Na rynku działa wiele podmiotów zajmujących się produkcją mebli restauracyjnych na zamówienie. Przykładem takich mebli są m.in. wysokie krzesła i stoły do baru o konstrukcji metalowej. Decydując się na zakup mebli do tego typu lokali, zamiast wyboru mebli na wymiar, możemy rozejrzeć się za gotowymi produktami lub poszukać mebli używanych. Zakup tych ostatnich to najtańsza opcja, trzeba jednak pamiętać, że takie meble mogą wymagać renowacji. W przypadku stołów barowych zwykle konieczna jest wymiana ich blatów, a w przypadku krzeseł, wymiana tapicerki.

Jaki materiał na meble barowe?

Bar w postindustrialnej architekturzeWarto pamiętać, że bar nie jest i nigdy nie będzie ekskluzywną restauracją, a zatem meble, jakie znajdą się na jego wyposażeniu, powinny być przede wszystkim trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, na wilgoć i łatwe w czyszczeniu. Takie meble nie powinny zajmować zbyt wiele miejsca, co pociąga za sobą konieczność zastosowania w nich odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych. Klasyczne stoły do baru najczęściej posiadają sztywną konstrukcję metalową, na której opiera się zwykle drewniany, wymienny blat. Cechą charakterystyczną metalowych stołów barowych jest pojedyncza podpora zakończona szeroką podstawą, dla zagwarantowania stabilności. Im szersza podstawa, tym mniejsze ryzyko przewrócenia stołu. Zastosowanie tego typu konstrukcji sprawia, że pod stołem znajduje się więcej miejsca, co wpływa na poprawę komfortu siedzenia i możliwość zyskania dodatkowego miejsca na krzesła. Stoły do baru o konstrukcji metalowej są trwałe, odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Jeśli blat stołu się zużyje, można zamówić nowy blat o pożądanym wymiarze, w każdym warsztacie stolarskim.

Jaki kształt stołu?

Do wyboru mamy dwie opcje – stoły barowe z okrągłym blatem i stoły o blacie kwadratowym lub prostokątnym. Stoły w pierwszym wariancie sprawdzą się, jeśli w lokalu mamy mało miejsca, a chcemy zmieścić w nim więcej stolików. Do okrągłych stołów pasować będą mniejsze krzesła, na przykład hokery – w opcji z wysokim stolikiem. Gdy zależy nam na zapewnieniu większego komfortu klientom, możemy zdecydować się na klasyczne stoły o blatach prostokątnych lub kwadratowych. Do takich stołów pasują klasyczne krzesła drewniane z wysokimi oparciami lub długie ławki.