Wykończenie domowych wnętrz wykonujemy bardzo starannie. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wykończyć schody. Ciekawą inspiracją stać się może kamień naturalny. Czy granit na schody jest dobrym rozwiązaniem? Tak. Jeżeli ktoś nie jest przekonany do takiego rozwiązania, to powinien poznać właściwości tego materiału budowlanego oraz zasady jego montażu.

Właściwości granitu

Granit to kamień, który w obecnych czasach wykorzystywany jest na wiele sposobów. Nie tylko jako granit na schody, ale również w formie nagrobka czy też postumentów i pomników. Jak więc widać, jest to na tyle dobry materiał, że spisuje się dobrze zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak również na dworze. Zakupić go można na przykład na stronie https://granitnaturalny.pl/schody-granitowe. Granit to skała cechująca się największą twardością i wytrzymałością, która jest w stanie poradzić sobie w różnych warunkach atmosferycznych. Ta skała nie chłonie wilgoci, dzięki czemu nie pęka pod wpływem przymrozków. Nie reaguje na wysokie temperatury atmosferyczne, które można spotkać w okresie letnim. Granit jest w stanie oprzeć się także działaniom mechanicznym, m.in. jest odporny na ścieranie. Schody z granitu są w stanie wytrzymać przez bardzo długi czas w niezmienionym stanie. Na samym końcu należy wymienić, że granit nie wymaga zbyt wielkich zabiegów konserwacyjnych. Wystarczy je raz na jakiś czas zamieść, umyć i użyć odpowiednich detergentów, dzięki czemu cała powierzchnia na nowo będzie czysta.

Jak wykonać schody w domu?Zastosowanie i montaż

Jak już było wspomniane, schody granitowe mogą być stosowane na zewnątrz i wewnątrz. To nie tylko solidne rozwiązanie, jeżeli chodzi o funkcjonalność, ale również o estetykę. Granit na schody zewnętrzne występuje pod postacią kostki lub płyty. Na zewnątrz można pokusić się o schody prowadzące do domu, do ogrodu lub jako element małej architektury ogrodowej. Schody granitowe wewnętrzne pasują zarówno do nowoczesnych aranżacji, jak również do tych nieco bardziej tradycyjnych.
Montaż schodów granitowych zewnętrznych i wewnętrznych nie jest trudny, aczkolwiek nie może on być wykonywany przez osobę, która nie ma w tym temacie żadnego doświadczenia. W innym przypadku całość może zostać źle zamontowana, a co za tym idzie – może to doprowadzić do powstania dodatkowych, zbytecznych kosztów. Tego lepiej unikać. Schody powinny zostać zamontowane na konstrukcji wykonanej z betonu lub żelbetonu. Podczas ich montażu nie można zapomnieć o poręczach, które są koniecznością. Do schodów z takiego materiału do wyboru są poręcze w stylu tradycyjnym (ozdobne) oraz w stylu nowoczesnym (minimalistyczne).