Osoby urządzające łazienkę we własnym domu zawsze stają przed wyzwaniem zakupu odpowiedniej baterii umywalkowej. Pełni ona dwojaką funkcję - użytkową oraz dekoracyjną. Dlatego też powinna być wykonana z wytrzymałego materiału i idealnie dopasowana pod względem designu do wystroju całego wnętrza. W sklepach znajdziemy liczne wersje różniące się między sobą sposobem montażu, funkcjonalnością, kolorystyką, nawet kształtem. Z niniejszego artykułu dowiemy się, jakie są podstawowe rodzaje baterii i na które warto się zdecydować. 

Charakterystyka głównych modeli 

Jaką wybrać baterię umywalkową do łazienki?Baterie umywalkowe dzielą się przede wszystkim ze względu na sposób, w jaki montujemy je w łazience. Najpopularniejsze są modele stojące, instalowane bezpośrednio na umywalce albo blacie - zazwyczaj z użyciem giętkich węży przyłączeniowych. Wyróżniają się one względną prostotą formy i łatwą obsługą, ale często są utrzymane w niebanalnej kolorystyce. W tej kategorii prym wiedzie obecnie czarna bateria umywalkowa. Dużym powodzeniem cieszą się ponadto wersje ścienne natynkowe oraz podtynkowe. Te pierwsze pozwalają na zaoszczędzenie sporej przestrzeni na brzegu umywalki (np. na akcesoria pielęgnacyjne lub kosmetyki), drugie zaś charakteryzują się tym, że skrywają wszelkie elementy montażowe w środku, a na zewnątrz prezentują wyłącznie elegancką wylewkę oraz estetyczną dźwignię. Oprócz tego na rynku znajdziemy futurystyczne modele sufitowe oraz wolnostojące (montowane na posadzce). Omawiane elementy dzielą się również pod względem sposobu obsługi. W tym przypadku mamy do czynienia głównie z wersjami jedno- i dwuuchwytowymi. Popularna jest zwłaszcza jednouchwytowa biała lub czarna bateria umywalkowa. 

Rozwiązania dla miłośników innowacji 

 

W sklepach dostępne są również mniej konwencjonalne baterie, zaprojektowane zgonie z najnowszymi osiągnięciami technologii. Dużym powodzeniem cieszą się zwłaszcza modele samozamykające, które wyłączają samoczynnie strumień wody po kilkudziesięciu sekundach od momentu ludzkiej ingerencji. Pozwalają zatem na niemarnowanie zbyt dużej ilości wody oraz nienarażanie się na kontakt ze szkodliwymi bakteriami. Godne uwagi są też następujące wersje:

  • elektroniczne - wyposażone w czujnik podczerwieni, precyzyjnie rejestrujący obecność dłoni człowieka (na tej podstawie jest uruchamiany przepływ wody); w tym przypadku powinna nas zainteresować w szczególności czarna bateria umywalkowa, bo pasuje do łazienek zaaranżowanych w nowoczesnym stylu
  • typu joystick - zamiast tradycyjnej rączki posiadają smukły joystick, a dzięki temu wyglądają bardzo oryginalnie i gwarantują optymalny komfort obsługi (wystarczy muśnięcie końcem palca)