Planując ślub zazwyczaj skupiamy się na doborze odpowiedniego stroju, a zakup butów odkładamy na ostatnią chwilę. Tymczasem wygodne obuwie jest równie ważne, jak suknia ślubna czy garnitur, ponieważ w dużej mierze to właśnie od niego zależy nasz komfort na weselu - szczególnie, jeżeli zamierzamy dużo tańczyć.

Obecnie wśród damskiego obuwia ślubnego dominują dwa materiały - satyna oraz skóra. Satynowe buty doskonale skomponują się z suknią, jednak skórzane obuwie będzie bardziej wygodne i trwalsze. Wielu producentów tworzy specjalne linie obuwia dedykowane pannom młodym, np. Baldowski buty, jednak jeżeli chcemy włożyć kupione buty także na inne okazje warto wybierać spośród bardziej uniwersalnych modeli. Obecnie oprócz białych czółenek zaczyna królować kolorowe obuwie. Decydując się na takie rozwiązanie musimy jednak pamiętać o dwóch zasadach - po pierwsze buty nie mogą mieć czarnej podeszwy, po drugie ich kolor powinien współgrać, np. z motywem przewodnim przyjęcia.

Podczas wyboru butów ślubnych najważniejszy jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Choć wydaje się to dość oczywistą rzeczą, wiele osób kupuje za duże obuwie - pamiętajmy, że w przypadku czółenek znaczenie ma każdy milimetr. Istotny jest również rodzaj obuwia tj. obcas oraz nosek. Tutaj powinniśmy sugerować się między innymi wielkością oraz kształtem stopy. W przypadku wrażliwych stóp trzeba pamiętać o dodatkowej wkładce, wtedy najlepiej wybierać buty Baldowski ze skóry. Długość sukni ślubnej zawsze dopasowujemy do długości obcasów butów, dlatego ich zakup jest tak istotny.