Kubki ceramiczne występują w całym spektrum wzorów, kolorów i kształtów. Pewnie właśnie dlatego stanowią często przedmiot kolekcji i są równie chętnie kupowane jako niezobowiązujący prezent, jednocześnie piękny i praktyczny. Kubków używa niemal każdy, kto pije jakiekolwiek gorące napoje – nadają się zarówno do picia herbaty, kawy, kakao, gorącej czekolady, jak i małych porcji zup, idealych na szybkie rozgrzanie. Nie wiadomo tak naprawdę, kto wymyślił to naczynie, bo w swojej pierwszej formie, wykonanej z muszli lub odpowiednio wyżłobionych kamieni, były one znane już w prehistorii.
Kiedyś naczynia ceramiczne wykonywane były tylko z gliny. Dziś ceramiką nazywa się naczynia powstałe z materiałów innych niż metal i zostały wypalone w pieco. Ceramika to więc nie tylko glina, ale także porcelana, fajans i porcelit.
Materiały i wymiary kubków
Kubki ceramiczne należą do najczęściej spotykanych, choć wykonuje się je również z innych materiałów. Dostępne są gliniane, aluminiowe, wykonane z grubszego szkła, aluminium, stali emaliowanej lub nierdzewnej, a także z fajansu, plastiku, a nawet... drewna! Niektóre z kubków posiadaą specjalne właściwości termiczne, pozwalające na dłuższe zatrzymanie ciepła znajdującego się w nich płynu.
Najczęściej spotykane kubki ceramiczne mają średnicę około 8 centymetrów, wysokość - od 9 do 10 centymetrów, ścianki o grubości mniej więcej 3 – 5 milimetrów i ucho grube na 15 milimetrów. Ucho w kubkach nie jest koniecznym elementem, ale znacznie ułatwia z nich korzystanie i większość osób decyduje się na zakup kubka właśnie z uchem.
Dodatki do kubków ceramicznych
Częstym dodatkiem do kubków ceramicznych jest tzw. zaparzacz, czyli porcelanowe siteczko nakładane na wierzch kubka, tak aby moczyło się w gorącej wodzie. Na nim umieszcza się zioła lub suszone owoce czy też inne składniki, z których pragnie się zrobić napar. Zaparzacz może mieć dodatkowo pokrywkę, która przyspiesza ten proces. Innym, równie często spotykanym dodatkiem do kubków są łyżeczki z takiego samego materiału, z którego zrobiony jest kubek. Zwykle przewidziane jest dla nich osobne miejsce, do którego można je włożyć, na przykład dziurki.
Kubek w kubek
Jednym z najsłynniejszych polskich powiedzonek związanych z kubkami jest „kubek w kubek”, które oznacza, że coś jest identyczne. Mało kto pamięta, że jego źródłem jest stary zwyczaj wręczania parom młodym z okazji ich zaślubin dwóch takich samych pucharów, często bardzo bogato zdobionych. Towarzyszyły one parze przez całe życie.