Zima wysusza naszą skórę. Nawet jeśli żyjesz w wilgotnym zimowym klimacie, ogrzewanie powoduje, że woda szybciej wyparowuje ze skóry. Traci nawet do 25% wilgoci więcej zimą niż podczas innych, cieplejszych pór roku. Istnieje wiele sposobów na zwalczanie suchej skóry zimą. Picie większej ilości wody, nawilżanie powietrza... Dobrym sposobem na poprawę stanu skóry jest także masło Shea.

Czym jest masło Shea?

Masło Shea

pochodzi z owoców drzewa masłowego, które rośnie na terenach Afryki Zachodniej. Ta tłusta substancja ma dobre właściwości nawilżające i gojące. Masło Shea jest produktem całkowicie naturalnym. Ma kremową i tłustą konsystencję. Masło Shea jest wytwarzane z orzechów drzew karite, które rosną dziko na sawannach w Zachodniej i Wschodniej Afryce. Chociaż ma wiele zastosowań, jest najbardziej znane ze swych właściwości kosmetycznych i dermatologicznych.

Kobiece złoto Afryki

masło shea

Masło Shea jest często nazywane kobiecym złotem Afryki, ponieważ przy jego produkcji zatrudnia się wiele młodych kobiet. W wielu częściach Afryki Zachodniej niszczenie drzew Shea jest zabronione – orzechy karite są cennym źródłem pożywienia, lekarstw i pieniędzy dla tamtejszej ludności. Masło Shea do pielęgnacji skóry zimą Skóra zimą może być szczególnie trudna w pielęgnacji. Masło Shea wnika głęboko w jej warstwy, łagodząc zaczerwienienia i zapobiegając przesuszeniu. Ponadto, regularne stosowanie masła Shea może zapobiec negatywnym skutkom innych warunków pogodowych, takich jak wiatr i promieniowanie UV. Masło Shea ma właściwości antystarzeniowe, przeciwzapalne oraz chroniące przed słońcem. To, co odróżnia masło Shea od innych olejków z nasion, to wyjątkowe zdolności do gojenia i leczenia. Masło Shea zawiera w swoim składzie wiele składników odżywczych, witamin i minerałów, które sprzyjają zdrowej skórze. W zależności od pochodzenia masła Shea, jego lecznicze substancje mogą stanowić od 5 do 17% zawartości. Dla porównania, składniki lecznicze w innych olejach i masłach wahają się zwykle w granicach 1%. Masło Shea odżywia skórę witaminami A, E i F. Witaminy A i E utrzymują skórę w czystości i zdrowiu. Są szczególnie pomocne w przypadku skóry uszkodzonej przez słońce i zapobiegają przedwczesnym pojawianiu się zmarszczek. Witamina F działa jak warstwa ochronna, która odmładza i łagodzi szorstką, suchą i popękaną skórę, co jest przydatne zwłaszcza w okresie zimowym. Masło Shea stanowi też świetny balsam ochronny do ust, które zimą ulegają przesuszeniu i stają się spierzchnięte.