Scrapbooking to sztuka wytwarzania i dekorowania ręcznego albumów ze zdjęciami oraz rodzinnymi pamiątkami. Nazwa tej techniki pochodzi z ang. słowa scrapbook, nazywającego tego rodzaju album, pierwszy człon nazwy, czyli scrap oznacza skrawek. Scrapbooking jest formą przekazu, w którym słowo zostaje zastąpione przez obraz. Pojawił się po raz pierwszy razem z upowszechnieniem gazet oraz fotografii. Zaczęły powstawać wspaniałe, ręcznie robione, domowymi środkami, albumy z fotografiami ozdabiane skrawkami gazet i notatkami opisującymi treść przekazu. Albumy ze zdjęciami stały się szybko formą pamiętników.

Technika scrapbookingu

Kolorowy papierPodstawowymi materiałami używanymi w technice scrapbookingu są: kolorowy papier do crapbookingu, nożyczki do kształtowania profili, ćwieki czy ozdobne nity, klej, urządzenia do mocowania elementów. Ale też pieczątki dekoracyjne, farbki, pisaki, przeróżne szablony, naklejki, dziurkacze, kolorowe proszki. Z czasem pojawiła się też technika digital scrapbookingu, gdzie zdjęcia umieszczane są na wybranym tle papieru do scrapbookingu, dodatkowo ozdabiane i dopiero wówczas drukowane cyfrowo.

Kolorowe papiery do crapbookingu

W scrapbookingu nie ma żadnych reguł, zasad czy szablonów ograniczających autora. Czasem centrum danego dziełka stanowi zdjęcie a dopiero potem ozdoby a w innych przypadkach to sam papier do scapbookingu stanowiący tło jest najważniejszy a zdjęcie jest tylko pretekstem. Zwykle autor pracy ozdabiając zdjęcie stara się uzupełnić jego treść lub nadać mu zupełnie nowego znaczenia.

Jak kupować papier do scrapbookingu?

Oceniając technikę wykonania i treść przekazu można uznać, że najważniejszym jej elementem jest zestaw papieru do scrapbookingu. Na rynku dostępne są gotowe zestawy lub można zakupić je pojedynczo. Niektóre są jednobarwne, inne kolorowe a jeszcze inne posiadają nieskończoną różnorodność wzorów. Arkusze mogą mieć różną gramaturę, która również ma znaczenie dla autora pracy oraz różną wielkość. Do ozdabiania albumów nadaje się papier o każdej gramaturze, sposób jego wykorzystania zależy tylko od inwencji autora.