Pomimo tego, że większość porodów bydła odbywa się w pełni naturalnie i samodzielnie, zdarzają się trudniejsze przypadki, kiedy potrzebna jest profesjonalna pomoc hodowcy. W tym artykule podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę podczas ciąży u krów oraz w jaki sprzęt najlepiej jest się zaopatrzyć tak, aby żadna sytuacja nas nie zaskoczyła.


Poród krowy - co robić?

W jaki sposób pomóc krowie podczas porodu?Wycielenie to zawsze stresujący moment dla hodowcy, ponieważ każdy jest inny. Oprócz umiejętności obserwacji zachowań krowy zaraz przed urodzeniem oraz zaznajomienia się z objawami ewentualnych nadchodzących niedogodności czy stanu zagrożenia porodu każdemu przydadzą się dodatkowe pomocne, profesjonalne narzędzia, takie jak wycielacz czy specjalne linki. Dzięki temu szansa na urodzenie w pełni zdrowego cielaczka, wraz z zachowaniem bezpieczeństwa krowy. W przypadku wysoce skomplikowanego, a nawet zagrożonego porodu, warto też uprzedzić o spodziewanej dacie zaprzyjaźnionego i zaufanego weterynarza, tak aby w razie problemów móc szybko zwrócić się do niego o pomoc.

Praktyczne wskazówki dotyczące wycielenia

Nawet pomimo wielu lat doświadczenia ważne jest, aby ciągle zachować czujność i przede wszystkim uważnie obserwować swoje krowy. Zanim zacznie się poród, warto przede wszystkim wiedzieć, gdzie każdy potrzebny element ma swoje miejsce. Należy bezwzględnie zadbać o to, aby wygrodzić miejsce dla ciężarnej krowy, rękawice, mieć w zapasie odpowiednie leki i wycielacz do pomocy. W miejscu, gdzie chcemy przyjąć poród powinno się już kilka dni wcześniej przygować kojce z wygrodzeniem, aby inne zwierzęta nie przeszkadzały podczas akcji. Ten kąt stodoły powinien być jak najbardziej czysty i suchy oraz możliwie cichy, pozbawiony ewentualnych stresujących bodźców dodatkowych. Hodowca powinien mieć też łatwo i szybki dostęp do ciepłej wody z mydłem oraz wiadro z już przygotowanym pójłem dla wycieńczonej po porodzie krowy.


Początek akcji porodowej u krów - na co reagować?

Kolejną kwestią są pomocne narzędzia, które usprawnią i zabezpieczą całą akcję. Popularnie używa się linek lub łańcuchów, chociaż bezpieczniejszą i skuteczniejszą opcją jest wycielacz. Dużą zaletą tego urządzenia jest to, że może być obsługiwany przez jedną osobę, co znacząco ogranicza konieczność organizowania pomocy. Do oznak rozpoczęcia akcji porodowej należy m.in. chwiejny chód krowy, zapadnięcie mięśni zadu, kilkucentymetrowe rozwarcie szyjki macicy oraz wzmożona aktywność gruczołów śluzowych. Wtedy należy już nie odstępować krowy i czekać na początek rodzenia młodego cielaka wraz z wycielaczem lub innym sprzętem na podorędziu.