Co jest najbardziej charakterystycznym atrybutem malarza, oprócz pędzli i farb? Drewniane rusztowanie, na którym osadza on płótno. Mało kto wie, że istnieje ponad dziesięć rodzajów sztalug, z których każdy ma nieco inne przeznaczenie. Jeśli chcemy zakupić sztalugę, dobrze jest wiedzieć chociaż pokrótce, jakiego modelu możemy potrzebować. Poniższy przegląd najpopularniejszych rodzajów tego akcesorium powinien nieco rozjaśnić sprawę. Oto główne rodzaje sztalugi dla artystów:

Na trzech nogach

Sztalugi w kształcie litery "A", to trójkątne sztalugi z trzema nogami - dwoma z przodu i jedną z tyłu. Kiedy spojrzy się na nie od frontu, kształtem przypominają literę "A", stąd nazwa. Ten trójkątny kształt ułatwia umieszczenie sztalugi w rogu, jeśli przestrzeń w pomieszczeniu jest na wagę złota. Ten rodzaj sztalug jest łatwy do przechowywania, ponieważ tylna noga może być złożona, co powoduje spłaszczenie sztalugi. Dzięki temu może być trzymana na przykład pod szafką czy łóżkiem. Sztalugi tego typu nie są tak wytrzymałe jak sztalugi w kształcie "H" czy sztalugi przeznaczone dla największych obrazów, więc jeżeli planujemy pracować dużo i na wielkich płótnach, lepiej poszukać czegoś większego. Trójnożne sztalugi są za to świetne dla osób dysponujących ograniczoną przestrzenią, pracujących na małą i średnią skalę.

Duży rozmiar

Wspomniane wcześniej sztalugi w kształcie litery "H" to inaczej sztalugi studyjne. Mają one zazwyczaj mocną podstawę, która czyni je solidniejszymi mocniejszymi niż sztalugi trójnożne. Ich minusem jest to, że zajmują więcej miejsca i nie są tak łatwe do złożenia i składowania (chociaż są dostępne mniejsze modele dla tych, którzy mieszkają w ciasnych miejscach). Jeśli dysponujemy dedykowaną działalności artystycznej przestrzenią, gdzie można ustawić ją na stałe, wtedy sztaluga studyjna jest warta inwestycji. sztalugiJej zdecydowanym plusem jest to, że można na nich pracować nad większymi obrazami niż na sztalugach trójnożnych. W zależności od konkretnego modelu, niektóre sztalugi studyjne mają poręczne tace na farby do przechowywania materiałów eksploatacyjnych. Niektóre z tych sztalug mogą być składane do przechowywania - chociaż nawet w stanie złożonym, sztaluga studyjna będzie nadal zajmowała więcej miejsca niż dowolna sztaluga trójnożna. Podsumowując, sztalugi tego typu są idealne dla artystów, którzy potrzebują stabilnego oparcia i możliwości pracy na dużych płótnach.