Melatonina występuje naturalnie w ludzkim organizmie i reguluje nasz naturalny rytm dobowy dzień - noc. Hormon ten jest syntetyzowany w szyszynce, która odpowiada również za powstawanie innych hormonów, np. wzrostu. Prawidłowy poziom melatoniny we krwi sprawia, że możemy zasypiać o odpowiedniej porze i przesypiać całą noc.

Jak działa melatonina

Melatonina cena

Wydzielanie melatoniny jest ściśle sprzężone z ilością światła w otoczeniu. Jej wydzielanie rozpoczyna się już w oku, a konkretnie w rogówce. Jeżeli w naszym otoczeniu robi się ciemniej, a brak światła utrzymuje się przez jakiś czas, wówczas poziom hormonu we krwi zaczyna rosnąć. Naturalne braki tego związku chemicznego pomoże rozwiązać syntetyczny hormon. Cena melatoniny nie jest wygórowana, a do tego tabletki wystarczają na długi czas.

Dodatkowa funkcja

Melatonina pełni w naszym ciele także inne funkcje. Badania pokazują, że hormon snu wspiera również działanie naszego układu immunologicznego. Osoby starsze są szczególnie narażone na niedobór melatoniny, ponieważ wraz z wiekiem jej poziom w naszym organizmie zaczyna spadać. Stąd też ludzie w podeszłym wieku nie potrzebują tak dużo snu, jak młodsi.

Jak uzupełniać niedobory

Zbyt niskie stężenie hormonu może prowadzić do zaburzeń snu, a nawet bezsenności, która jest uciążliwą dolegliwością. Warto uzupełniać niedobory preparatami, w których zawarta jest melatonina. Cena suplementu zależy od ilości tabletek, na początek warto sięgnąć po mniejsze opakowanie. Preparaty zawierające melatoninę nie uzależniają, dlatego można brać je bez obaw przez długi czas, w przeciwieństwie do zwykłych środków nasennych, które po dłuższym stosowaniu mogą powodować efekt uzależnienia.

Jak przyjmować melatoninę

Każdy z nas potrzebuje innej dawki, która jest uzależniona od osobistej podatności na tego typu preparaty. Zalecana dawka powinna być również dostosowana do wieku, płci i przede wszystkim do wagi ciała. Zawsze zaleca się przyjmowanie mniejszej ilości na początku i stopniowe zwiększanie dawki.